Jak działa esomeprazol?

 
Leki zawierające w składzie esomeprazol zaliczane są do grona inhibitorów pompy protonowej. Na czym polega działanie tej grupy leków? W jaki sposób esomeprazol wykazuje skuteczność w zakresie ograniczenia niedogodności związanych m.in. z chorobą refluksową? W jaki sposób dochodzi do ograniczenia wydzielania kwasu solnego w żołądku?
 

Jaki jest mechanizm działania esomeprazolu?

Dokładny mechanizm działania esomeprazolu został opisany w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Esomeprazol Renantos). Esomeprazol to izomer S omeprazolu – oba leki zaliczane są do grona swoistych inhibitorów pompy protonowej. Doustne podanie jednorazowej dawki esomeprazolu, który jest słabym związkiem o charakterze zasadowym, powoduje przekształcenie leku do formy aktywnego metabolitu. Aktywacja następuje wskutek silnie kwaśnego środowiska żołądka. Ze względu na zasadowy charakter, esomeprazol osiąga duże stężenia w wysoce kwaśnym środowisku kanalików wydzielniczych komórek okładzinowych błony śluzowej żołądka Aktywny esomeprazol powoduje hamowanie (inhibicję) aktywności enzymu pompy protonowej (ATP-aza H+ / K+), co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia procesu produkcji i wydzielania soku żołądkowego. Warto podkreślić, że esomeprazol oddziałuje jednakowo na podstawowe i stymulowane wydzielanie kwasu solnego, a to gwarantuje efektywne obniżenie poziomu kwaśności w przewodzie pokarmowym.
 

Efekty terapeutyczne stosowania esomeprazolu

  • Protekcja żołądka i dwunastnicy u pacjentów długotrwale stosujących NLPZ.
  • Zagojenie zmian (np. podrażnień) wywołanych chorobą refluksową przełyku.
  • Zwalczanie infekcji Helicobacter _pylori _i związanej z nią niedogodności (w terapii skojarzonej z antybiotykami).
  • Zagojenie zmian i przeciwdziałanie objawom uwarunkowanym chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

 

Negatywne następstwa mechanizmu działania esomeprazolu

Ograniczenie kwasowości soku żołądkowego i wzrost pH żołądka może spowodować przerost mikrobiomu w tej części przewodu pokarmowego. Zmiana pH może okazać się jednym z czynników wspierających rozwój niektórych mikroorganizmów bakteryjnych, na przykład z rodzajów _Salmonella _czy Campylobacter, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu ryzyka rozwoju infekcji żołądkowo-jelitowych. Dlatego też esomeprazol i inne inhibitory pompy protonowej należy stosować w określonej dawce oraz przez ustalony czas.
 

Bibliografia

  1. https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc15509/esomeprazol-renantos-dokument.pdf

Bibliografia

Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: