Esomeprazol, pantoprazol czy omeprazol – który wybrać w przypadku zgagi?

 
Wbrew powszechnemu przekonaniu zgaga nie jest chorobą. Uciążliwe uczucie palenia w przełyku jest rezultatem zespołu GERD – choroby refluksowej przełyku. Najczęściej rekomendowanymi lekami do przeciwdziałania tym problemom są inhibitory pompy protonowej (IPP). Który z leków IPP sprawdzi się w przypadku zgagi? Czy istnieją różnice pomiędzy esomeprazolem, pantoprazolem i omeprazolem?
 

Pantoprazol – wskazania

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Pantoprazol 123ratio) widnieje informacja, że pantoprazol wykorzystuje się w do krótkotrwałej farmakoterapii symptomów choroby refluksowej przełyku u osób dorosłych. Lek sprawdzi się w przypadkach zarzucania treści żołądkowej i zgagi. Pantoprazol nie jest jednak zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
 

Esomeprazol – wskazania

Informacje zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Esomeprazol Renantons) potwierdzają, że esomeprazol jest wskazany w leczeniu choroby refluksowej przełyku. Esomeprazol sprawdzi się w leczeniu nadżerek podczas przebiegu refluksowego zapalenia przełyku, objawowej farmakoterapii zespołu GERD oraz długotrwałej terapii mającej na celu zapobieganie występowania stanu zapalnego przełyku. Stosowanie esomeprazolu jest przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży od 12 roku życia.
 

Omeprazol – wskazania

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, tak samo i w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Omeprazole Genoptim) zawierającego omeprazol, widnieje wskazanie do stosowania w przypadkach zespołu GERD m.in. w celu objawowej farmakoterapii choroby refluksowej przełyku, refluksowego zapalenia przełyku czy podtrzymującego leczenia po wygojeniu refluksowego zapalenia przełyku. W przeciwieństwie do pantoprazolu czy esomeprazolu omeprazol znajduje zastosowanie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 1 roku życia oraz o masie ciała wynoszącej co najmniej 10 kilogramów.
 

Esomeprazol, pantoprazol czy omeprazol – co wybrać na zgagę?

Dobór inhibitora pompy protonowej do walki ze zgagą i innymi dolegliwościami związanymi z chorobą refluksową przełyku należy do lekarza prowadzącego. Wywiad z pacjentem i analiza jego aktualnego stanu pozwala ocenić, który z leków okaże się najskuteczniejszym rozwiązaniem.
 

Bibliografia

  1. https://leki.urpl.gov.pl/files/09_Omeprazole_Genoptim.pdf
  2. http://chpl.com.pl/data_files/2012-12-12_Pantoprazol_123ratio_GRT_20_mg_SPC_2012.12.05_Wersja_PL_clea.pdf
  3. https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc15509/esomeprazol-renantos-dokument.pdf

Bibliografia

Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: