Esomeprazol – jak szybko przynosi ulgę?

 
Esomeprazol to lek z kategorii inhibitorów pompy protonowej, które są wykorzystywane do łagodzenia problemów żołądkowych, np. zgagi czy choroby wrzodowej. Jak długo trwa leczenie esomeprazolem? Ile potrzeba czasu, aby odczuć ulgę po zastosowaniu esomeprazolu?
 

Esomeprazol – wchłanianie i dystrybucja

Podanie leku z esomeprazolem sprawia, że maksymalne stężenie preparatu zostaje osiągnięte w osoczu po czasie od 1 do 2 godzin od momentu zastosowania. Biodostępność esomeprazolu jest ściśle uzależniona od wielkości zastosowanej dawki:

  • 20 mg – 50% przy pojedynczej dawce oraz 68% przy wielokrotnym użyciu w trakcie dnia.
  • 40 mg – 64% przy pojedynczej dawce oraz 89% po wielokrotnym podaniu w trakcie dnia.
    Choć spożycie posiłku powoduje zmniejszenie i opóźnienie wchłaniania esomeprazolu, to nie ma to istotnego wpływu na działanie terapeutyczne leku. Esomeprazol wiąże się w 97% z białkami osocza.

 

Po jakim czasie esomeprazol przynosi ulgę?

Skuteczność kliniczna esomeprazolu jest w głównej mierze uzależniona od wielkości stosowanej dawki, problemu, w jakim wykorzystuje się lek oraz od wieku pacjenta. Dokładne informacje dotyczące długości czasu farmakoterapii esomeprazolem znajdują się w charakterystyce produktu leczniczego (Esomeprazol Renantos).
Dawki rzędu 20-40 mg dają efekt terapeutyczny w ciągu 60 minut. Wielokrotne stosowanie dawki 20 mg esomeprazolu (raz na dobę) powoduje, że w ciągu 5 dni dochodzi do zmniejszenia średniego wydzielania kwasu żołądkowego o 90%. Co więcej, po 5 dniach stosowania esomeprazolu w dawkach 20 i 40 mg spowodowało wzrost wartości pH żołądka powyżej 4, a efekt ten utrzymywał się odpowiednio przez 13 i 17 godzin w trakcie dnia.

Esomeprazol a GERD (choroba refluksowa przełyku)

Esomeprazol należy stosować raz dziennie (dawka od 20 do 40 mg) przez czas 4 tygodni. Jeżeli farmakoterapia nie przyniosła pożądanych rezultatów w kontekście leczenia nadżerek, to wówczas zaleca się kontynuować stosowanie leku przez następne 4 tygodnie. W przypadku gdy 4 tygodniowa kuracja esomeprazolem nie przynosi rezultatów w przypadku objawowego leczenia GERD, to wówczas poleca się pacjentowi wykonać dalsze badania.
Dawka 40 mg spowodowała poprawę u 78% pacjentów po czterech tygodniach oraz u 93% pacjentów po ośmiu tygodniach kuracji.

Esomeprazol w leczeniu skojarzonym Helicobacter pylori

W przypadku podawania esomeprazolu z amoksycyliną i klarytromycyną u dorosłych poleca się zażywać lek dwa razy dziennie przez kolejne 7 dni. Jeżeli chodzi o młodzież w wieku od 12 lat, to w ich przypadku leczenie farmakologiczne wrzodów dwunastnicy uwarunkowanych infekcją H. pylori trwa od 7 do 14 dni.
W przypadku zakażeń _H. pylori stosowanie _esomeprazolu w dawce 2 razy 20 mg dziennie i odpowiednio dobranych antybiotyków przez okres 7 dni powoduje poprawę u 90% pacjentów.

Długotrwałe leczenie NLPZ a esomeprazol

Osoby leczone przez długi czas niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) mogą stosować esomeprazol jako preparat zapobiegający i przeciwdziałający chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Farmakoterapia esomeprazolem powinna trwać od 4 do 8 tygodni.

Profilaktyka ponownego krwawienia wrzodów trawiennych

Istnieje możliwość wykorzystania esomeprazolu we wlewie dożylnym, co ma na celu przedłużyć profilaktyczne leczenie krwawienia z wrzodów trawiennych. Esomeprazol ma być podawany pacjentowi raz dziennie w formie wlewu przez kolejne 4 tygodnie.
 

Bibliografia

  1. https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc15509/esomeprazol-renantos-dokument.pdf

Bibliografia

Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: