Esomeprazol – interakcje z alkoholem, lekami i pożywieniem

 
Osoby chorujące przewlekle przeważnie stosują kilka różnych produktów leczniczych. To z kolei stwarza ryzyko występowania interakcji lekowych, co w konsekwencji może doprowadzić m.in. do osłabienia skuteczności leczenia, zwiększenia działań niepożądanych, mogących prowadzić do zagrożenia zdrowia pacjenta. W jakie interakcje wchodzi esomeprazol?
 

Interakcje esomeprazolu z pożywieniem

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Esomeprazol Renantos) nie widnieje informacja, która potwierdzałaby ryzyko występowania interakcji esomeprazolu z produktami spożywczymi.
 

Esomeprazol a alkohol – czy istnieje ryzyko interakcji?

Charakterystyka Produktu Leczniczego (Esomeprazol Renantos) nie podaje informacji wskazujących na potencjalne zagrożenie związane z łączeniem esomeprazolu z alkoholem. Warto jednak pamiętać, że alkohol wzmaga produkcję soku żołądkowego i tym samym obniża pH żołądka (zwiększa jego kwasowość). Można więc założyć, że picie alkoholu w trakcie farmakoterapii esomeprazolem spowoduje ograniczenie skuteczności działania leku. W wyniku tego zastosowanie esomeprazolu nie doprowadzi do ograniczenia niekorzystnych objawów związanych z nadkwasotą. Co więcej, lek ten jest metabolizowany w wątrobie, a alkohol ma negatywne oddziaływanie na pracę tego narządu. W związku z tym istnieje szansa, że alkohol zaburzy metabolizm esomeprazolu.
 

Interakcje lekowe esomeprazolu

Esomeprazol to lek z kategorii inhibitorów pompy protonowej, co oznacza, że jego działanie polega na zmniejszeniu poziomu kwasowości soku żołądkowego. Tym samym farmakoterapia esomeprazolem będzie oddziaływać na farmakokinetykę leków, których wchłanianie jest uzależnione od pH soku żołądkowego. Oznacza to, że część leków będzie wchłaniać się skuteczniej i wpłynie to na ich biodostępność (np. digoksyna), a inne będą wchłaniać się gorzej (np. ketokonazol). Ponadto warto też dodać, że esomeprazol nie powinien być stosowany z inhibitorami proteazy m.in. atazanawirem i nelfinawirem.
Esomeprazol jest produktem leczniczym zaliczanym do grona inhibitorów CYP2C19. Nie jest więc zaskoczeniem, że lek będzie oddziaływać na preparaty metabolizowane przez ten izoenzym. Można tu wymienić m.in. klopidogrel, fenytoinę, diazepam, imipraminę czy klomipraminę.
Ostrożność powinna być zachowana w przypadku podawania wysokich dawek metotreksatu. Istnieję bowiem przypadki, że inhibitory pompy protonowej, jak np. esomeprazol, doprowadziły do wzrostu stężenia metotreksatu w osoczu krwi.

Jakie leki będą mieć wpływ na właściwości farmakokinetyczne esomeprazolu?

Interakcje mogę też działać w drugą stronę tj. inne produkty lecznicze będą oddziaływać na farmakokinetykę esomeprazolu. Za metabolizm tego leku odpowiadają dwa izoenzymy – wspomniany już CYP2C19 oraz CYP3A4. W tym przypadku należy rozważyć następujące scenariusze:

  • inhibitory CYP3A4 np. klarytromycyna – zwiększenie ekspozycji na esomeprazol,
  • inhibitory CYP2C19 i CYP3A4 np. worykonazol – ponad dwukrotne zwiększenie ekspozycji na esomeprazol,
  • preparaty indukujące CYP2C19 lub CYP3A4 np. ziele dziurawca, ryfampicyna – nasilenie metabolizmu esomeprazolu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia jego stężenia we krwi.

 

Bibliografia

  1. https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc15509/esomeprazol-renantos-dokument.pdf

 

Bibliografia

Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: