Czy esomeprazol jest bezpieczny w ciąży?

 
Esomeprazol to przedstawiciel leków określanych mianem inhibitorów pompy protonowej, stosowany często w przypadku zgagi. Czy kobiety w trakcie ciąży mogą bezpiecznie stosować esomeprazol?
 

Esomeprazol a ciąża

Kobiety w ciąży często mogą borykać się z problemami zgagi czy innych niedogodności związanych z chorobą refluksową przełyku (GERD). Esomeprazol można bez najmniejszego kłopotu kupić w aptece bez recepty (np. lek Nexium). Czy użycie tego preparatu przez kobietę cieżarną jest bezpieczne?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Wedle zawartych tam informacji dane na temat wpływu esomeprazolu na kobietę w okresie ciąży są ograniczone. Dotychczasowo przeprowadzone badania na ludziach i zwierzętach nie udowodniły szkodliwego wpływu mieszaniny racemicznej omeprazolu na rozwój płodu, przebieg porodu czy rozwój pourodzeniowy. Niemniej jednak lekarze i specjaliści zalecają zachowanie ostrożności podczas leczenia farmakologicznego przy użyciu esomeprazolu.
Choć esomeprazol jest lekiem dostępnym bez recepty, to jednak nie należy go stosować na własną rękę, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. Przed zażyciem wszelkich leków lub suplementów diety wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
 

Esomeprazol a karmienie piersią

Równie problematyczną kwestią wydaje się laktacja. W Charakterystyce Produktu Leczniczego widnieje wyraźna informacja, że na ten moment nie ma dokładnych danych potwierdzających możliwość przenikania esomeprazolu do mleka ludzkiego. Dotychczasowo nie zostały wykonane badania z udziałem kobiet karmiących piersią. Stąd też zalecenia, aby esomeprazol nie był wykorzystywany w leczeniu farmakologicznym kobiet w trakcie aktywnego karmienia piersią.
Podobnie jak w przypadku ciąży, tak samo i laktacja wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą przed wprowadzeniem nowego leku bądź suplementu diety. Zawsze istnieje ryzyko występowania działań niepożądanych lub interakcji (np. z innymi lekami lub z pożywieniem), co w niektórych przypadkach może okazać się wręcz niebezpieczne dla zdrowia czy życia.
 

Bibliografia

  1. http://chpl.com.pl/data\_files/2012-03-29\_SPC\_Nexium(40).pdf

Bibliografia

Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: