Pytania i odpowiedzi


  • Jak podawać esomeprazol?

    Sposób podawania esomeprazolu ściśle zależy od postaci leku. W przypadku tabletek dojelitowych należy pamiętać, aby przyjmować je doustnie. Tabletek nie należy również rozgryzać ani dzielić.


  • Z czym nie łączyć esomeprazolu?

    Esomeprazol, inhibitor pompy protonowej, nie powinien być łączony m.in. z lekami takimi jak atazanawir i nelfinawir (leki przeciwwirusowe). Esomeprazol może zmniejszyć skuteczność tych leków.


  • Czy esomeprazol to bezpieczny lek?

    Esomeprazol jest zazwyczaj bezpiecznym lekiem, stosowanym do leczenia dolegliwości żołądkowych. Jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne, włączając ból głowy, biegunkę, nudności czy ból brzucha. Ważne jest stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty oraz przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania.


  • Na co działa esomeprazol?

    Esomeprazol jest inhibitorem pompy protonowej, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku. Stosuje się go w leczeniu schorzeń związanych z nadmierną produkcją kwasu, takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także zespół Zollingera-Ellisona.


  • Czy można stosować esomeprazol u dzieci?

    Esomeprazol może być stosowany u dzieci już od 1 roku życia.


  • Czy można stosować esomeprazol u osób starszych?

    Tak, esomeprazol może być stosowany u osób starszych. Nie ma konieczności dostosowywania dawki. Jednakże, jak zawsze, leczenie powinno być indywidualnie dostosowane i monitorowane przez lekarza. Należy zachować ostrożność, ponieważ osoby starsze mogą być bardziej podatne na działania niepożądane.


  • Czy esomeprazol uzależnia?

    Esomeprazol, lek stosowany w przypadku refluksu, nie powoduje uzależnienia fizycznego lub psychicznego.


Zobacz też:

amlodypina.pl

Najnowsze poradniki: