Dzięki odpowiedniemu dawkowaniu produktu leczniczego można w efektywny sposób przeciwdziałać objawom i procesowi chorobowemu przy zachowaniu bezpieczeństwa farmakoterapii. W jaki sposób należy dawkować esomeprazol, należący do inhibitorów pompy protonowej?
Dawkowanie esomeprazolu
Schemat dawkowania esomeprazolu jest uzależniony w głównej mierze od jednostki chorobowej, w której stosowany jest lek. Drugim i równie istotnym wyznacznikiem dziennej dawki leku jest wiek pacjenta. Niemniej jednak procedurę dawkowania leku określa lekarz prowadzący. Informacje o dawkowaniu zawarte są w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Esomeprazol Renantos).
Esomeprazol w chorobie reflukoswej przełyku (zespół GERD)
W przypadku leczenia nadżerek będących rezultatem GERD należy stosować dawkę 40 mg esomeprazolu na dzień przez 4 kolejne tygodnie. Taka ilość może być przyjmowana przez 4 następne tygodnie, gdy dotychczasowe leczenie nie przyniosło pacjentowi pożądanych rezultatów. Jeżeli farmakoterapia esomeprazolem jest ukierunkowana na profilaktykę nawrotów zmian zapalnych przełyku, to wówczas stosuje się dawkę 20 mg na dobę. Natomiast w przypadku objawowego leczenia farmakologicznego GERD również należy stosować dawkę 20 mg dziennie – farmakoterapia trwa wtedy przez co najmniej 4 tygodnie.
Esomeprazol a leczenie przeciwbakteryjne
Esomeprazol bywa również stosowany w farmakoterapii wrzodów dwunastnicy, które są rezultatem zakażenia _Helicobacter pylori _oraz w ograniczeniu nawrotów wrzodów trawiennych. Wówczas esomeprazol w dawce zaleca się podawać wraz z amoksycyliną i klarytromycyną – leki podaje się dwa razy dziennie przez 7 dni.
Długotrwałe leczenie NLPZ a esomeprazol
Esomeprazol może być wykorzystywany w farmakoterapii choroby wrzodowej żołądka, która jest uwarunkowana leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Przez czas od 4 do 8 tygodni pacjentom zaleca się podawanie 20 mg esomeprazolu na dobę. Dawka ta może być też wykorzystana do profilaktyki wrzodów żołądka i dwunastnicy podczas stosowania NLPZ.
Dawkowanie esomeprazolu w zespole Zollingera-Ellisona
W tej grupie pacjentów zaleca się podawanie 40 mg esomeprazolu dwa razy dziennie. Dawka ta może zostać indywidualnie zwiększona przez lekarza prowadzącego. Przeważnie dobowa dawka wynosi od 80 do 160 mg – taką ilość należy podzielić pacjentowi na dwie pomniejsze dawki.
Dzieci i młodzież a dawkowanie esomeprazolu
Przede wszystkim esomeprazol nie jest polecany do stosowania dzieciom poniżej 12 roku życia. U dzieci starszych lek jest rekomendowany do leczenia wrzodów dwunastnicy, które występują w przebiegu zakażenia Helicobacter pylori. Dobór dawki leku jest uwarunkowany masą ciała dziecka. Pacjenci o masie między 30 a 40 kg powinni stosować 20 mg esomeprazolu z 750 mg amoksycyliny i kalrytromycyną w dawce 7,5 mg/kg mc. dwa razy dziennie przez kolejne 7 dni. Natomiast u dzieci ważących ponad 40 kg należy przez tydzień podawać 20 mg esomeprazolu, 1 g amoksycyliny oraz 500 mg kalrytromycyny – leki przyjmuje się dwa razy na dobę.
Jak dawkować esomeprazol w innych grupach pacjentów?
- W przypadku seniorów dawkowanie esomeprazolu nie wymaga modyfikacji.
- Pacjenci z niewydolnością nerek nie potrzebują personalizacji schematu dawkowania leków z esomeprazolem.
- U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby poleca się stosować maksymalnie 20 mg esomeprazolu na dobę – łagodne i umiarkowane zaburzenia wątrobowe nie wymagają zmian w sposobie dawkowania.